Osoby szukające pomocy w pisaniu prac, szczególnie jeśli robią to nieuważnie bez sprawdzenia oferenta, często padają ofiarą oszustów. Można wyróżnić kilka modeli działań nieuczciwych osób lub serwisów. Podpowiemy wam, na co uważać w szczególności.
Najczęstszym modelem działania oszustów jest oferowanie wyjątkowo niskiej ceny w stosunku do profesjonalnych serwisów. W ten sposób chcą oni przyciągnąć osoby, których portfele nie są zbyt zasobne, a jednocześnie potrzebują pomocy w pisaniu prac. Celem jest wyłudzenie. Po wpłaceniu pieniędzy kontakt szybko się urywa. Niekiedy też klient jest zwodzony przez długie tygodnie, po czym nigdy nie otrzymuje zamówionej pracy.
Tego typu oferty należy dokładnie prześwietlać. Najprostszą metodą, choć niekoniecznie w 100 procentach skuteczną, jest wpisanie w wyszukiwarce Google frazy pisanie prac oszustwa + nazwa serwisu lub nazwisko bądź email osoby oferującej na tak korzystnych warunkach swoje usługi. Jest to niestety metoda mało skuteczna, gdyż oszuści działający w ramach tego modelu nigdy nie podają swoich prawdziwych danych i często zmieniają nazwy serwisów lub podają fałszywe dane osobowe.
Osobom, które padają ofiarą tego typu oszustw, często wydaje się, że skoro otrzymały dane do wykonania przelewu, są to dane prawdziwe. W istocie tak być nie musi. Do wykonania przelewu niezbędny jest jedynie prawidłowy numer konta, natomiast system bankowy dopuszcza wpisanie dosłownie czegokolwiek w polu odbiorcy. Oszust może zatem pozostać całkowicie anonimowy. Z kolei, jeśli klient wykonał przelew z konta osobistego, wszystkie jego dane są dobrze widoczne dla oszusta i dodatkowo może on paść ofiarą kolejnego nadużycia – tym razem szantażu.
Omijajcie zatem szerokim łukiem wyjątkowo tanie oferty, w szczególności publikowane anonimowo w różnych serwisach ogłoszeniowych (zwłaszcza takich wyspecjalizowanych w pomocy w pisaniu prac, gdyż tam można opłacać ogłoszenia całkowicie anonimowo). W przypadku tego typu ofert zwykle widoczny jest tylko adres e-mail oferenta, ewentualnie telefon. Czujność powinny też wzbudzić strony internetowe, nienależące do firm, bez podania NIP-u lub Regonu właściciela (jest to obowiązek ustawowy przy świadczeniu usług drogą elektroniczną), bez ugruntowanej pozycji wynikach organicznych wyszukiwarek – strona powinna się wyświetlać nie tylko w sekcji „sponsorowane” lub „reklama”, ale odpowiadać na inne hasła związane z pisaniem prac, które nie są reklamami.
Padłe/aś ofiarą tego typu oszustwa? Może cię zainteresować:
Pisanie prac oszustwa – pomoc prawna dla poszkodowanych studentów – zobacz
Inny model działania oszustów to przesłanie klientowi pracy, która okazuje się plagiatem. Nie mówimy tu o przypadkowych nawet nieco wyższych zbieżnościach z ORPD, jakie może wykazać Jednolity System Antyplagiatowy (JSA), kiedy za pisanie pracy bierze się niezbyt doświadczona osoba, ale o celowym skopiowaniu już wielokrotnie obronionych prac i świadomym przesłaniu klientowi plagiatu. Cena takiej pracy jest zwykle wyraźnie niższa niż w renomowanych serwisach.
Z tego typu nieuczciwymi praktykami i jest niezwykle trudno walczyć i się przed nimi zabezpieczyć. Nieuczciwe osoby i serwisy działające według tego modelu zwykle mają zapisane odpowiednie klauzule w rozbudowanych i mało czytelnych dla klienta regulaminach lub umowach. Faktem jest, że o ile umowy jeszcze klienci czasem czytają, to do regulaminów, szczególnie takich, które liczą po kilkanaście stron, mało kto zagląda. Można tam zatem łatwo przemycić zapis, że zamawiane materiały na przykład stanowią kompilację innych prac lub są zbiorem cytatów z innych źródeł bądź podobny zapis zwalniający oszusta z odpowiedzialności prawnej.
O ile mamy do czynienia z serwisem, który tego typu praktyki stosuje od dłuższego czasu pod tą samą marką (domeną/stroną internetową) częściowo skuteczną metodą sprawdzenia jest wpisanie w wyszukiwarce Google frazy pisanie prac oszustwa + nazwa serwisu. Na niektórych forach mogą się pojawić opinie innych klientów. Nie mamy jednak pełnej gwarancji, że coś znajdziemy lub też opinie takie mogą być zamieszczane przez nieuczciwą konkurencję.
Jedyną obroną przed tego typu nieuczciwymi praktykami jest wybór ofert zapewniających pisemną gwarancję antyplagiatową (zobacz sprawdzone serwisy na końcu artykułu), przede wszystkim pochodzącej od firmy z długoletnim stażem na rynku.
Miałe/aś podobne problemy? Może Cię zainteresować:
Pisanie prac oszustwa – Prace po 12 zł za stronę – horror w JSA - czytaj artykuł
Pisanie prac oszustwa w sieci – czytaj artykuł
Najbezpieczniej jest wybrać ofertę firmową, a dane firmy sprawdzić w rejestrze CEIDG lub Regon. Uczciwe firmy zawsze publikują tego typu dane na swoich stronach (zwykle w zakładkach: O nas, O firmie itp. W przesłanych dokumentach niezbędnych do zawarcia umowy). Oferty tego typu niewątpliwie będą nieco droższe niż te z szarej strefy, gdyż firmy opłacają podatki i inne obciążenia fiskalne, ale ta różnica stanowi swego rodzaju pakiet ubezpieczeniowy i jest gwarancją tego, że usługa zostanie wykonana w sposób rzetelny i uczciwy.
Zobacz sprawdzone oferty:
Doradca Studenta
Porady
Porady dla osób borykających się z problemem napisania pracy dyplomowej. Jak samodzielnie napisać pracę?
Jak wybrać dobry serwis pomocowy? Jak nie dać się oszukać przy wyborze serwisu? Odpowiedzi znajdziecie tutaj.
Pisanie prac opinie, rankingi
Strona główna | O nas | Rankingi | Porady | Kontakt